کار و فناوری
آموزش کار و فناوری دوره اول متوسطه
با سلام وبلاگ آموزش کار و فناوری جهت ایجاد انگیزه و یادگیری مطالبی مربوط به درس کار و فناوری برای دانش آموزان گرد آوری می شود جهت ارتباط با اینجانب در قسمت "تماس با ما" نظر دهید با تشکر
نگارش در تاريخ دوشنبه چهاردهم دی 1388 توسط "دبیر کار و فناوری تنکابن"

اشل :

 

خط كشي است مدرج، معمولاً با تيغه مثلث (فرمهاي ديگري وجود دارد) داراي 6 لبه كه روي هر لبه آن يك مقياس بسيار دقيق مدرج شده است. جنس اشل، پلاستيك فشرده به رنگ سفيد مي باشد.


  محافظت و نگهداري شل :

از اشل به هيچ وجه نبايد براي خط كشي و يا برش كاغذ استفاده كرد. بلكه منحصراً مختص اندازه گيري و اندازه گيري است و بايد پس از پايان كار در جلد مخصوص خود قرار داده شود.  


  انواع مدادها :

 

مداد، وسيله ساده اي است كه براي نوشتن و كارهاي شبيه به آن بكار مي رود. در كارهاي طراحي، نقشه كشي و كارهاي گرافيك از انواع مدادها بر حسب ضرورت براي كارهاي اوليه استفاده مي شود.

نكته 1 :
براي رسم خطوط افقي مداد بايد با صفحه كاغذ زاويه 60 درجه بسازد.

به طور كلي مدادها به سه گروه تقسيم مي شوند : گروه اول مدادهاي سخت يا Hard كه با حرف H مشخص شده اند. هر چه شماره H بالاتر باشد، سختي مواد بيشتر و كم رنگتر است.

گروه دوم مدادهاي سياه يا Blak مي باشند كه با حرف B مشخص شده اند. هر چه شماره B بيشتر باشد، مغز مداد نرمتر و رنگ آن سياه تر (پررنگ تر) است. اين مدادها بيشتر در كارهاي طراحي هنري كاربرد دارند.

بجز دو گروه B,H دو نوع مداد نيز براي كارهاي عمومي مانند نوشتن و نظاير آن كاربرد دارند، كه با حرف HB,F مشخص شده اند. اين دو مداد داراي كيفيتي متوسط مي باشند چون تا حدودي سختي H و رنگ B را يكجا دارند.
 


  مداد اتود :

 

قلمي است فلزي يا پلاستيك سخت كه مي توان در آن انواع مغز مداد با ضخامتهاي متفاوت را قرار داد و به جاي مداد به كاربرد. كار با مداد اتود بسيار راحت تر و با صرفه و تميز است.

استفاده صحيح از مداد اتود ، آن هست كه هنگام نوشتن يا خط كشيدن ، نبايد به طور ثابت در دست نگه داشته شود بلكه بايد هنگام كار به طور مداوم و آرام در دست چرخانده شود تا نوك آن در يك جهت ساييده و پهن نشود و نوشته و يا خط از كيفيت يكسان برخوردار باشد.
 

 


  پرگار :

براي ترسيم دايره با شعاع هاي متفاوت، از پرگار استفاده مي شود.

نكته 1 :
بازوهاي پرگار بايد بلند و مفصل دو بازو داراي پيچ كنترل باشد تا در موقع رسم دايره شعاع آن تغيير نكند.
 


  قلم ها:

 

براي دستيابي به ترسيمات نهايي، مي توان هر كار ترسيمي را به دو مرحله تقسيم كرد :

مرحله اول :
كليه ترسيمات به صورت مدادي انجام گيرد.

مرحله دوم :
ترسيمات مدادي، بر روي كاغذ كالك و يا در صورت لزوم كاغذ سفيد با قلم و مركب صورت مي گيرد.

قلم هاي راپيد، به صورت تكي يا در سديهاي چهارتايي، هشت تايي و نه تايي وجود دارند.

به طور كلي قلمهاي راپيد در دو نمونه عرضه شده اند: يك نمونه آن براي كارهاي كشيدني (ترسيم) كاربرد دارند. نمونه ديگر آن، علاوه بر كارهاي خط كشي (ترسيم) ، براي كارهاي نوشتني (شابلن نويسي) مورد استفاده قرار مي گيرند.

نكته 1 :
هنگام ترسيم قلم راپيد را بايد به نحوي در دست بگيريم كه زاويه قلم با خط افق از 80 درجه كمتر نباشد. در غير اين صورت، خط به صورت مقطع رسم مي شود و اگر براي مدت زمان طولاني از قلم راپيد به طور نادرست استفاده شود. نوك قلم در يك جهت ساييده شده، كاغذ را پاره مي كند.
 

 

 


  شابلنها :

 

شابلن وسيله اي است كه به وسيله آن مي توان شكل، مدل و يا حرف خاصي را به تعداد مورد نياز به صورت يكسان و يك اندازه ترسيم نمود.

به طور كلي شابلنها را مي توان به گروه هاي زير تقسيم نمود:
گروه اول:
شابلن حروف و اعداد
گروه دوم :
شابلنهاي معماري
گروه سوم :
شابلنهاي سطح هاي هندسي منظم
گروه چهارم :
شابلنهاي تأسيساتي – الكتريكي و استراكچر